Antalya’da Kolyoz Zamanı

Antalya’da Kolyoz Zamanı

4822
0
PAYLAŞ

Balık avcılığında bazı değişmezler vardır. Her balık türünün bir yenme ve avlanma mevsiminin olması gibi. Her bölgede olduğu gibi Antalya’da da bu durum değişmez. Yılın oniki ayının belirli dönemlerinde, farklı balık türleri avlamanız mümkün olmaktadır. Bu durum balıkların, iklim koşullarına göre değişken davranışlar göstermesinin doğal bir sonucudur. 

Bu açıklamamızdan da anlaşılabileceği gibi, zaman zaman birçok balık türünü, oltada yada tezgahta bulamazsınız. Kimi balık türleri göç eder, kimisi ise derinlere çekilir. Hangi koşulda olursa olsun, denizlerimizde az da olsa bazı balık türlerini her mevsimde bulursunuz. Levrek yoksa mercan vardır; kefal olmadığında bir başka balık türü… Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz, maalesef bu zenginliğinin nimetlerinden bazı yanlış avlanma politikaları nedeniyle, yeterince yararlanamamaktadır.

Bu aralar, balık tekneleri ve diğer kıyı balıkçıları, avlarından elleri boş dönerken büyük hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Her ne kadar, istediğimiz ve oltamızda görmekten mutlu olduğumuz balık türlerinden biri olmasa da, kolyoz balığının oltalarda görülmeye başlaması, bizi bir nebze mutlu etti. Kolyoz balığı, uskumruya çok benzeyen bir balık türüdür. Ayırt etmek için gözlerini karşılaştırmanız yeterlidir. Kolyozun gözü, uskumruya göre çok daha büyüktür.

Oldukça yavan bir balık olması nedeniyle, bir çok kişiye lezzetli gelmeyen kolyoz balığının avcılığı ise, oldukça eğlencelidir. Gece 22:00-04:00 arası çok iyi verim alabileceğiniz kolyoz avında, kolyoz çaparisi denilen bir takım kullanılır. Günün diğer saatlerinde de avlamanız mümkündür. Sürüler halinde gezen bu balık ileri-geri, sağa-sola keskin hareketler yaparak avlanır. Bazen de bu hareketini aşağı yukarı yaparak, oldukça canlı bir ortam oluşturur.

Avlanmasında en önemli nokta, ilk aldığınız kolyozun bulunduğu tahmini derinliğe oltanızı salarak, işaretlemek olmalıdır. İkinci önemli husus ise, ilk kolyozu aldıktan sonra oltamızı bir kaç defa daha kısa hareketlerle sallamaya devam etmeliyiz. Bu esnada, diğer iğnelere de balığın takılma ihtimali yüksektir.

Antalya’da kolyoz avı başladı demiştik. Eğer sizde gerçekten oltada balık vurması hissini daha şiddetli ve sık yaşamak istiyorsanız, şimdi tam zamanı. Henüz çok iri olmasa da, Antalya’da kolyoz avı için hemen balıkçı barınağında bir kaptanla iletişime geçin. Elinizi çabuk tutun, çünkü bu fırsat çok uzun sürmediği gibi, fırsatı tekrar yakalamak için, uzun bir süre beklemek zorunda kalacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK