Balık Avı Neden Aşktır?

Balık Avı Neden Aşktır?

11938
0
PAYLAŞ

     Balık avı bir çok kişi için aşk iken, bazılarının da bir anlam veremediği boş bir uğraştan öteye gitmez. Bu yazımızda balık avı paylaşımında bulunmayacağım. Balık avının, neden balık avından öte bir olay olduğuna bir kaç kanıt sunmak için ekran karşısına geçmek istedim.

Biliyorum ki, bir çoğunuz neden saatlerce bir oltanın başında beklediğinizi, birilerine izah etmek zorunda kalmışsınızdır. Peki öyle ise bu soruya birlikte cevap arayalım.

Güneş Bir Başka Batıyor..

Öncelikle Ege Denizi’nde yol alan vapuru avcumuzun içine alarak başlayalım söze. Sizce de güzel bir gün batımı değil mi? Hani o televizyon ekranlarında gördüğümüzde iç geçirip biz de oralarda olsak dediğimiz. Aslında hayat bize uzak olduğu kadar da yakın.

Bu manzarayı izleyip olta atmaktan daha iyi bir seçeneğiniz yoksa, bence balık avı için iyi bir neden.

Güneşin bulutlarla ahenk içinde süzülüşü de objektifimize takılıyor ve biz o anları da kayıt altına alıyoruz.

Puslu bir an vapur, güneş ve martı güzel bir kompozisyon oluşturuyor.

İzmir Konak’tan oltanızı denize attıysanız, gün batımını her tonda yakalamanız mümkün. Nede olsa bir balıkçı olarak tüm günü kıyıda geçirme ihtimaliniz çok yüksek.

Kıyıdan görüş alanınıza bir çok deniz taşıtı girer. Size seyirlik bir manzara sunar.

Balık avlarken nereye ve neye baktığınız da çok önemli. Tüm zamanınızı oltanın ucuna bakarak geçirdiğinizde kaybedeceğiniz manzaralardan biri de bu bulutlar.

 

Gün boyu sizden hiç çekinmeden yanınıza kadar gelen güvercin ve serçelere tanık olursunuz. Sizden bir parça yiyecek uman bu canlıları da unutmamak gerekir.

Bu arada önemli bir not;

Kıyıda bırakacağınız misina parçalarının bu hayvanların ayaklarına dolaşarak ölümlerine neden olduğunu da sakın unutmayın.

Balık avlamada kullandığınız yem, aynı zamanda başka canlılarında rızkı olabiliyor. Balık avı için kullandığımız bu yem daha denize ulaşmadan bir arının uğrak yeri oluyor böylece biz de  deklanşöre basarak anı ölümsüzleştiriyoruz.

Akşamları bir ayrı güzel oluyor deniz kenarı. Kartpostal karelerini andırır manzaralar, size balık avının lezzetini artıracak anlar yaşatır.

Bence bu anlar bile, balık avının insanları neden bu kadar cezbettiğinin açıklaması için yeterli olacaktır.

Koca bir günün sonunda bu güzel karelerle balık avını sonlandırıyorum. Bence balık avı bundan ibaret. Belki birkaç balık fotoğrafı görmek isteyenler olacaktır. Özellikle balık fotoğrafı paylaşmadım ki, bir balık avının bize nasıl bir ortam sunduğu konusunda farkındalık yaratmak istedim.

Eğer siz de bu manzaralara tanık olmak ve daha fazla fotoğraf görmek istiyorsanız, Konak kıyıları sizleri bekliyor.

Sizleri bilmem ama bu sebeplerden dolayı balık avı benim için bir aşktır.

BİR CEVAP BIRAK