Kıyıdan Kiloluk Çupra Avı

Kıyıdan Kiloluk Çupra Avı

16517
0
PAYLAŞ

     İzmir’de kıyıdan balık avına bulduğumuz her fırsatta devam ediyoruz. Bir kaç başarısız av sonrası nihayet siftah yapıyoruz ve kıyıdan büyük balık yakalama keyfini yaşıyoruz. İzmir’de ilk hatırı sayılır avım 960 gram ağırlığında bir çupra oluyor. Belki de bu balık bazılarınıza göre küçük gelebilir. 

Bu elbette mümkün. Aynı avlakta 12 kg ağırlığında balık yakalayanlara da tanık olduğum için bunu yadırgamam. Ancak yıllardır Antalya’da gerek kıyıdan gerek se tekneden 250- 300 gr’lık balıkları yakaladığında sevinen biri olarak müsaade edin de bu balıktan büyük balık olarak bahsedeyim.

Bu yazımda, İzmir balık avı maceramda gözlemlerimden kısaca bahsetmek istiyorum.

Kordon boyu,  İzmir‘li olsun olmasın her yaştan insanın olta atmasına uygun bir ortam sunmakta. Balık avında iddialı bir grup balıkçının yanında ilk defa bu deneyimi yaşamak isteyenler keyifle oltalarını suya salmaktalar.

Bir yanda balık avlayanlar diğer yanda bu avı izleyen meraklı gözler.. Bir de kıyıya balık çekilince aynı noktaya odaklanan insanlar. Özetle bu ortam herkeste bir heyecan yaratıyor.

Avlanan balıklar genellikle çupra. Elinizde ister binlerce liralık olta seti olsun, ister se 15-20 liralık kasnak oturduğunuz yerden bu balıkları yakalama imkanınız var.

Kıyıdan başka bir av

Kullanılan Yemler

Bu ve benzeri balıkları yakalamak için kullanacağınız yemler ise yengeç, madya, sülünez, boru kurdu, sardalya.. Ben aynı iğneye hem madya hem de sülünez taktım. Yemi mutlaka yem ipiyle sabitlemelisiniz. Aksi takdirde küçük balıklar kısa zamanda oltanızdaki yemi bitireceklerdir.

Eğer hedefinizde daha büyük granyoz gibi balıklar varsa bu defa yem olarak sübye de kullanabilirsiniz.

Kullandığımız takım tekli 2/0 iğne ve 60-150 gr arası ağırlıkta gezer kurşun. Tüm bunların yanında şans faktörünü de eklememek olmaz.

Ziyaretçi kelebek

Balık Avında Eğlenmek

Kıyıdan balık avlarken balık unsuru dışında güzel bir de ortam bulursunuz. Oldukça hareketli bir ortamda günbatımı yada güneşin doğuşunda balık avlamak sizi son derece mutlu ediyor.

Ben de bir kaç başarısız av denemesi sonrasında yakaladığım bu 960 gramlık çuprayı sizlerle paylaşmak istedim. Her ne kadar 1 kiloyu görmesek de buna rağmen yakaladığımız balığa mutlu olduk.

Biz avlarımıza ve paylaşımlarımıza devam edeceğiz. Umarım daha güzel paylaşımlarla tekrar karşınızda oluruz.

Oltası suda olan herkese bol avlar. Rastgele..

” Lütfen av limitlerine uyalım”

BİR CEVAP BIRAK