Balık avı sabır işi midir?

Balık avı sabır işi midir?

2289
0
PAYLAŞ
balik

Balık avı sabır işi midir? Amatör balıkçılık sabırlı olmayı gerektirir. Yıllardır balık avlayan biri olarak amatör bir balıkçı olmanın faydalarını görüyorum. Balık avının yasaklandığı, dönemsel olarak sokağa dahi çıkamadığımız bu günlerde evde, kapalı ortamda uzun süre kalmak çoğu insana zor gelebilir.

Peki bu durum herkes için aynı mıdır? Kısaca açıklamaya çalışalım.

Gelelim yazımızın başlığında yer alan ”balık avı sabır işi midir? ” sorusunun cevabını bulmaya.

Balık avının sabır işi olduğunu inkar edecek bir amatör balıkçı olduğunu sanmıyorum. Uzun süredir bu işi hobi olarak yapan bir insanın, bir kaç balık yakalamak uğruna ne kadar beklemek zorunda kalabileceğini düşünürsek, bu davranışın bize sabırlı olma alışkanlığı kazandıracağını anlamak o kadar zor olmasa gerek.

Bir gün boyunca, tekne kenarından oltasını suya salmış bekleyen bir insanı düşünün. Ya da deniz kıyısından yemlediği oltasını ilerilere doğru atan, bir umut balık yeme gelecek diye, bir oltaya vuruş hareketini kaçırmamak için saatlerce oltanın ucuna bakan bir insanı. Oysa işin ucunda belki birkaç balık yakalamak veya eli boş dönmekte var. Hangi güç bir insanı koca bir gün boyunca bu davranışı yapmaya iter? Hem de ucunda sadece pazardan bir miktar paraya ulaşabileceğiniz bir hedef varken.

Balık avı keyif işi

Balığa Çıkarken Yanınızda Bulundurulması Gerekenler

Gelelim asıl meseleye. İnsanların bu kadar nimet için bu kadar çok zahmete katlanmasının sebebi stres atmak, deşarj olmak veya keyif alabileceği bir uğraşın içine girmek değil midir balık avı? Bu soruya hayır cevabı mutlaka gelecektir. Onlar da ya bu işi meslek olarak yapanlar veya amatör balıkçı ruhunu yakalayamamış olanlardır. Bu cevaplardan ikincisine naçizane tavsiyem balık avı için harcayacağınız parayla bir balıkçıya gidip balık satın almak olacaktır.

Balık avının sabırlı olmada yönelik faydasına tekrar dönecek olursak. Balık avlarken alışkanlık haline getirdiğimiz sabretmek olgusunun bu günlerde bizlere çok faydasının dokunduğunu düşünüyorum. Malumunuz ülke olarak evlere kapanıp şu virüs illetinin yok olmasını bekliyoruz. Bu durumun ne kadar süreceğini kestirmek oldukça zor.

Ben ve benim gibi bir çok amatör balıkçının sabırla balık avına gideceği günleri beklediğini ve o günleri iple çektiğini biliyorum. Elbet bu günler de geçecek, geride bıraktığımız balıklar çoğalmış ve büyümüş olarak bizleri bekliyor olacak. 

Biz amatör balıkçılar sabırlı insanlarız. Beklemesini biliriz. Balık avının bize kazandırdığı bu özellikten dolayı bu günleri daha da kolay atlatacak ve o mavi denizlerle ve çeşit çeşit balıklarla buluşacağız.

Bu günlere kavuşmak için önemli bir sorumluluğumuz var.

Evde kal önlem al, kendinin ve başkasının sağlığını riske atma..

Bol balıklı günlerde buluşmak dileğiyle…..

BİR CEVAP BIRAK