Yeni Balık Türümüz:Aslan Balığı

Yeni Balık Türümüz:Aslan Balığı

3218
0
PAYLAŞ

Kızıldeniz’in Akdeniz’e yeni armağanı olan Aslan Balığı (Lionfish) ülkemiz sularında da görülmeye başladı. Kahverengi, kırmızı ve beyaz tonlarda dikey çizgiler ve uzun yüzgeçlere sahip bu tür; diğer bir çok balık türü için tehlike olmakla birlikte insanlar için de yüzgeçlerinin zehirli olması nedeniyle risk oluşturabilmektedir.

Yaşadığı bölgelerde diğer balık türleri için tehdit oluşturan aslan balığı, sığ sularda yaşayabilme özelliği nedeniyle de insanlar için dikkat edilmesi gereken bir risk haline gelebilir.

Ülkemizin çeşitli sahillerinde henüz görülmeye başlayan aslan balıkları, balon balıkları gibi popülasyonunu artırması durumunda oldukça can sıkacağa benziyor.

Onlarca balık türünün avcısı da olan aslan balıkları, genelde yerleşik bir yaşam sürer ve o bölgede başta lagos olmak üzere bazı balıklarında avlarına ortak olur. Kendileri için uygun bir yaşam alanı bulduklarında orada devamlı yaşarlar.

Akvaryumlarında gözdesi olan aslan balıkları, istilacı ve etobur bir türdür. Hızla üremesi ve diğer balıkların menüsünde yer almaması nedeniyle çabuk çoğalırlar.

Aslan balıklarının dikenleri bir kaç gün süren şiddetli acıya sebebiyet verebilmektedir. Solunum sıkıntısı yaratan terlemeye yol açan bu balıkların zehrine maruz kaldığınızda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda var.

Süveyş Kanalı aracılığıyla Kızıldenizden sularımıza gelen balık türleri artmaktadır. Gelen balık türlerine bakarsanız bu denizin bize cömert davrandığını söylememiz zor. Eğer aslan balığı da balon balığı gibi çoğalıp, balon balığının verdiği zararı verirse Süveyş Kanalı’nı kapatmaktan! başka çare kalmayacak.

 

 

BİR CEVAP BIRAK